Розчинники – рідини, які застосовують для розчинення різних речовин, здебільшого твердих. Всі розчинники поділяють на дві групи: неорганічні й органічні. Серед неорганічних розчинників найбільше практичне значення має вода, що є універсальним розчинником. Органічні розчинники менш універсальні. Кожний з них розчиняє лише обмежену кількість твердих або рідких речовин.
Відомо багато органічних сполук, які застосовують як розчинники, з них найпоширенішими є:
- вуглеводні – петролейний ефір, уайт-спірит, бензин, гас, толуол, ксилол, пропан, гексан й інші;
- спирти – ізопропіловий, аліловий, метиловий, етиловий тощо;
- аміни – диметиламін, етиламін, анілін;
- кетони – ацетон, метилетилкетон тощо;
- хлорорганічні сполуки – дихлоретан, хлороформ, тетрахлоретан;
- сполуки, що містять Нітроген – нітрометан, нітробензен тощо.
- естери – метилацетат, етилацетат, амілацетат, бутилацетат.
Часто застосовують суміші різних розчинників. Переважна більшість органічних розчинників є горючими й леткими, тому з повітрям вони утворюють вибухові суміші. Майже всі вони є отруйними.
Використання органічних розчинників
Органічні розчинники широко застосовують у різних галузях промисловості – лакофарбовій, текстильній, виробництві пластмас, вибухових речовин, медицині, у сільському господарстві та інших.
У лакофарбовій промисловості застосовуються для доведення до робочої в’язкості різних оздоблювальних матеріалів – грунтівок, шпаклівок і лаків. Крім того, вони використовуються для миття апаратури, інструментів і рук працюючого.
Скипидар прискорює сушіння масляних покриттів, розчиняє віск, сірку, фосфор, солі жирних кислот.
Уайт-спірит (лаковий гас) утворюється в процесі перегонки нафти, займає проміжне положення між бензиновою і гасовою фракцією.
Бензен зазвичай містить домішки толуолу й ксилолу, у воді нерозчинний, вогненебезпечний, утворює в повітрям вибухові суміші. Пари бензену отруйні. Добре розчиняє каніфоль, каучук, камфору.
Бутиловий спирт є добрим розчинником лаків, покращує їх розлив.
Етилетиленгліколь хороший розчинник для нітроцелюлози. Має малу швидкість випаровування, що для нітролаків дуже важливо – плівка лаку виходить гладкою, з гарним блиском і легко полірується.
Як розчинник етиловий спирт має широке застосування в фармацевтичній технології, в основному для виготовлення розчинів для зовнішнього і внутрішнього використання, а в багатьох випадках для приготування ін’єкційних ліків. Спиртові розчини з масовою часткою спирту 15-20% мають бактерицидні властивості, що дозволяє застосовувати їх з метою дезинфекції аптечного посуду, хірургічних інструментів, рук. У фармакологічному відношенні спирт є представником групи речовин наркотичної дії. Розчин етилового спирту будь-якої концентрації зберігають в добре закупорених пляшках в прохолодному місці, далеко від вогню.
Гліцерин використовують для виготовлення лікарських препаратів. В гліцерині добре розчинні – танін, атропін сульфат, ацетилсаліцилова кислота, калій йодид, анестезин, цинк сульфат та інші. Гліцерин нерозчинний у жирних маслах, практично нерозчинний в естерах, але змішується з водою і етанолом. Розчинення лікарських речовин у гліцерині проводять на водяній бані (40-50°С).
Розчинники широко використовують у хімчистках для видалення з одягу плям різного походження (див. додаток 2.).
Практична робота 1. Видалення забруднень органічного походження із поверхні тканини
Реактиви та обладнання: зразки тканин із забрудненнями різного походження, гліцерол, нашатирний спирт, етанол, вода, оцтова кислота, лимонна кислота, щавлева кислота, розчин мила, бензин, синтетичний мийний засіб, пробірки, пробірко тримач, нагрівальний прилад, сірники, порцелянові чашки, хімічні склянки, вата.
Завдання 1. Видаліть із поверхні тканини плями від олії і чорнила.
Завдання 2. Перевірте дію окропу на плями від фруктів і ягід.
Завдання 3. Ознайомтеся зі способами видалення плям від іржі і практично доведіть їх результативність.
Завдання 4. Перевірте ефективність видалення плям від чаю кислотою та спиртом, зробіть висновок про доцільність їх використання для видалення плям із поверхні тканин різної природи.
Результати роботи оформіть у робочих зошитах у вигляді таблиці:
Забруднювач | Дія з видалення забруднення | Одержаний результат |