Високомолекулярні жирні кислоти є складовою частиною жирів. Вони поділяються на насичені й ненасичені.
Вищі насичені кислоти
З вищих насичених кислот найбільше значення мають пальмітинова С15Н31СООН та стеаринова С17Н35СООН кислоти. У вигляді естерів гліцерину вони входять до складу більшості жирів, тому й здобули назву вищих жирних кислот. Пальмітинова кислота у вигляді естеру є складовою частиною бджолиного воску.
Тверді кислоти:
Пальмітинова С15Н31СООН
Стеаринова С17Н35СООН
Пальмітинова і стеаринова кислоти – це тверді речовини білого кольору, нерозчинні у воді, жирні на дотик, без запаху й смаку. Але вони, виявляючи загальні властивості кислот, розчиняються у водних розчинах лугів і карбонатів, утворюючи солі:
С17Н35СООН (стеаринова кислоти) + КОН → С17Н35СООК (калій стеарат) + Н2О
2С15Н31СООН (пальмітинова кислота) + Na2CO3 → 2С15Н31СООNa (натрій пальмітат) + Н2О + CO2
Тверді мила:
С15Н31СООNa
С17Н35СООNa
С17Н33СООNa
Солі вищих карбонових кислот називають милами. Натрієві і калієві солі добре розчинні у воді, їм властива миюча дія. Натрієві солі становлять основу твердого мила, а калієві солі – рідкого мила. Солі жирних кислот, до складу яких входять кальцій і магній, у воді не розчиняються. Утворенням цих солей, що випадають у осад, пояснюється, чому мило втрачає мийну здатність у жорсткій воді, що містить розчинні солі кальцію й магнію. Оскільки розчинні у воді солі вищих карбонових кислот мають високу миючу здатність, їх використовують для виготовлення різних сортів мила.
Рідкі мила
С15Н31СООК
С17Н31СООК
С17Н33СООК
Раніше ці кислоти добували виключно внаслідок переробки жирів. В даний час необхідні для виробництва мила карбонові кислоти добувають окисненням парафіну. Нейтралізацією кислот, які містять від 10 до 16 атомів Карбону у молекулі, добувають туалетне мило, а з кислот, які містять від 17 до 21 атомів Карбону – господарське мило і мило для технічних потреб.
Суміш стеаринової та пальмітинової кислот називають стеарином й використовують для виготовлення свічок.
Вищі ненасичені кислоти
З вищих ненасичених кислот найбільше значення мають олеїнова С17Н33СООН та лінолева С17Н31СООН кислоти. Олеїнова кислота доволі поширена в природі. Ця кислота у вигляді естеру з гліцерином міститься майже в усіх природних жирах, особливо в рослинних оліях – соняшниковій, конопляній, лляній, оливковій, кукурудзяній тощо.
У молекулі олеїнової кислоти всередині карбонового ланцюга є подвійний зв’язок:
СН3 – (СН2)7 – СН = СН – (СН2)7 – СООН.
Рідкі кислоти:
Олеїнова С17Н33СООН
Лінолева С17Н31СООН
Зміни в будові позначилися на властивостях речовини. На відміну від стеаринової кислоти олеїнова кислота – масляниста, нелетка рідина, нерозчинна у воді. Олеїнова кислота виявляє властивості не лише кислот, а й ненасичених сполук, тобто має подвійну хімічну функцію. Так, у місці подвійного зв’язку вона може приєднувати водень й перетворюватися на стеаринову кислоту:
С17Н33СООН + Н2 → С17Н35СООН – реакція гідрування.
Підсумок:
- Пальмітинова й стеаринова кислоти являються основною складовою частиною тваринних жирів.
- Олеїнова й лінолева кислоти являються основною складовою частиною рослинних жирів.
- Натрієві і калієві солі високомолекулярних кислот називають милами. Натрієві солі – тверді мила, а калієві солі – рідкі мила. Практично як рідке, так й тверде мило являють собою суміш калієвих та натрієвих солей високо молярних кислот.