Діоксид азоту (NO2) – небезпечний забруднювач повітря. На графіках нижче – дані Українського гідрометеорологічного центру за 2023 рік. Кольорові стовпчики показують концентрацію NO2 в повітрі. Якщо показник в межах норми – стовпчик зелений. Коли трапляється перевищення, стовпчик буде жовтого, помаранчевого червоного або бордового кольору залежно від величини перевищення. Цифри на вертикальній осі показують у скільки разів перевищено норму.
Дані взяті з сайту Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України в табличному форматі, а потім розпізнані та перетворені в наочні графіки нашою системою SaveEcoBot (частина даних також отримана за інформаційними запитами в форматі PDF від Гідромету).
Чим шкідливий NO2?
При контакті з вологою в дихальних шляхах людини утворює азотну і азотисту кислоти, які роз’їдають стінки альвеол легень. Сприяє розвитку таких хвороб як астма, бронхіт, набряк легень, і знижує опірність організму до інфекційних хвороб дихальних шляхів.
При вдиханні проникає у кровотік, тому впливає на всі системи організму. Цей вплив вивчений недостатньо, проте є свідчення, що забруднення повітря діоксидом азоту пов’язане з серцево-судинними захворюваннями, діабетом, репродуктивними наслідками, фізичним та психічним розвитком, передчасною смертністю.
Чим ще небезпечний?
Діоксид азоту – це не просто отрута. Це ще й початкова ланка, яка запускає ланцюг перетворень однієї гидоти в іншу.
Коли фотон сонячного світла поглинається молекулою діоксиду азоту, низка хімічних реакцій призводить до утворення атмосферного смогу. Смог містить такі небезпечні речовини, як формальдегід (канцероген, про який ми нещодавно писали), вторинні тверді аерозолі PM2.5 (дуже небезпечний вид забруднень), приземний озон.
А якщо діоксид азоту вступає в реакцію з атмосферною водою, то це призводить до утворення кислотних дощів.
Звідки береться?
Коли щось горить в присутності повітря, то висока температура горіння призводить до того, що атмосферний азот вступає в реакцію з атмосферним киснем. Байдуже що саме горить. Навіть якщо ви спалюєте «зелений» водень, крім води буде утворюватися діоксид азоту. Що вища температура горіння, то більше NO2 утворюється.
Тому основними джерелами є ТЕС/ТЕЦ, металургія, інші побутові та промислові процеси спалювання. Приблизно 25% викидів NO2 утворюється в двигунах внутрішнього згоряння автомобілів. Під час війни до цих джерел слід додати пожежі внаслідок обстрілів.
Як запобігти?
Щоб запобігти надмірному забрудненню, спочатку потрібно усвідомити ступінь проблеми для кожного міста. Цьому може допомогти ретельний аналіз даних Гідромета. Але наразі Український гідрометеорологічний центр не надає до них доступу в повному обсязі (саме тому на деяких графіках ви бачите «прогалини»). Через це важлива робота по збору даних, яку проводять регіональні центри Гідромета, залишається недоступною для подальшого використання громадськими організаціями, науковою спільнотою, органами місцевого самоврядування.
Виявлення основних джерел забруднення по кожному місту з метою подальших заходів зі зменшення забруднення – основний шлях вирішення проблеми. Пом’якшити високий рівень формальдегіду можуть зелені насадження. Дерева поглинають формальдегід своїми листям, стовбурами та корінням, а також перетворюють його на безпечні речовини за допомогою фотосинтезу та метаболізму. За даними досліджень, дерева можуть знизити концентрацію формальдегіду в повітрі на 7-23%.
Ця публікація поширюється за фінансової підтримки Європейського Союзу. ЇЇ зміст є винятково відповідальністю ГО SaveDnipro і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.