У процесі тютюнопаління в організм людини отрапляє величезна кількість різних речовин, серед яких найбільшу дію виявляє нікотин.
Нікотин – це нітрогненовмісна органічна сполука гетероциклічної будови. Найбільший його вміст у листках тютюну. У чистому вигляді нікотин – це прозора масляниста пекуча рідина неприємного запаху, гірка на смак, добре розчиняється у воді, спирті й легко проникає крізь слизові оболонки порожнини рота, носа, бронхів, шлунку. Одна з найсильніших рослинних отрут. Смертельна доза для людини – 50-70 мг на кілограм маси тіла.
Це отруйна речовина, яка викликає запаморочення, нудоту, шум у голові, головний біль, підвищене серцебиття, загальну слабкість, тремтіння рук, інтенсивне слиновиділення, блювання. Поступово організм пристосовується до нікотину й куріння не викликає таких відчуттів. Нікотин завдає великої шкоди нервовій системі й мозку, знижуючи обсяг пам’яті, точність виконання математичних дій, здатність до навчання, негативно впливає на серцево-судинну і дихальну системи, спричиняє різні захворювання, укорочує вік людини. При курінні нікотин розкладається лише частково, тому з димом потрапляє в організм курця, а також поширюється в повітрі й наражає на небезпеку інших людей. Шкідлива дія тютюну не обмежується нікотином. Встановлено, що в процесі термічного розкладу нікотину і інших речовин, які містяться у тютюні, при палінні утворюється від 900 до 1200 твердих і газоподібних сполук. Першою від тютюнового диму потерпає зубна емаль. На ній з’являються мікроскопічні тріщинки, поверхня зубів покривається тютюновим дьогтем, унаслідок чого зуби стають жовтуватого кольору, а з ротової порожнини під час розмови відчувається специфічний запах. Разом з тютюновим димом утворені сполуки осідають на верхніх дихальних шляхах, легенях і надходять у кров. Хронічні подразнення слизової оболонки голосових зв’язок змінюють тембр голосу, він втрачає чистоту й милозвучність, що дуже добре помітно у паліїв, які зловживають курінням. Потрапивши до легень, значна частина їх адсорбується альвеолами. Через це з’являється кашель, мокроти, задишка, бронхіт та інші захворювання дихальної системи не тільки паліїв, але й тих людей, які знаходяться з ними в приміщенні. В медицині людей, які не палять, але отруюються димом від паліїв, називають пасивними паліями. Шкідливість тютюнового диму для таких людей більша, оскільки організм тих, що палять, пристосувався і виробив захисні дії проти нікотину. Головною причиною «тютюнового» кашлю стають краплі дьогтю, що осіли в легенях. Внаслідок подразнення слизової оболонки бронхів і трахеїв тютюновим димом розвивається їх хронічне запалення (бронхіт і трахеїт). Тому палії частіше хворіють на запалення легень, туберкульоз, захворювання у них мають тяжкий перебіг.
При тютюнопалінні виникають запальні процеси травного тракту, і як наслідок біль у шлунку, втрата апетиту, хронічні гастрити, виразки. Учені встановили, що паління – один з основних чинників, які призводять до того, що розвивається рак легень, злоякісні новоутворення язика, гортані, стравоходу, шлунку, сечового міхура.
Відповідно з основною дією, шкідливі речовини, що містяться в тютюновому димі, і що впливають на організм, об’єднані в 4 групи: 1) канцерогенні речовини; 2) подразнюючі речовини; 3) отруйні гази; 4) отруйні алкалоїди.
Компоненти тютюнового диму і хвороби, які вони викликають
Наведених фактів достатньо, аби пересвідчитися, наскільки шкідливим є тютюнопаління, щоб не піддаватися такій згубній звичці. Доведено, що курець живе на 6-8 років менше, ніж його ровесник, який не палить. Серед хворих на рак курців у 30 разів більше, ніж тих, хто не курить.
Тютюновий дим забруднює повітря більше від будь-якого металургійного чи хімічного комбінату. Людина, що палить сигарету, вдихає повітря, забруднення якого в 384000 разів перевищує всі граничні норми. Щорічно на Землі від хвороб, спричинених палінням, вмирає 1,5 млн. людей.