Крейда – це різновид вапняку. Повітря і вода не так легко стирають крейду, тому, коли крейда знаходиться поруч з морем, вона часто утворює великі скелі. Хорошим прикладом цього є “Білі Скелі Дувра” в графстві Кент, Англія. Коли крейда знаходиться близько до поверхні землі, вона часто утворює крейдяні пагорби. Крейда утримує воду, тому в цих крейдяних пагорбах багато води, і коли погода дуже суха, вода повільно просочується з крейди. Крейда здебільшого утворюється з вапняних (CaCO3) скелетів незліченних крихітних планктонних водоростей, які називаються кокколітами. Вона відклалася у верхньокрейдяному періоді.
Формування
Дев’яносто мільйонів років тому крейдяна низовина Північної Європи лежала на дні великого моря. Найпростіші, такі як форамініфери, жили на морському смітті, що осипалося з верхніх шарів океану. Їхні тіла були зроблені з крейди, видобутої з багатої морської води. Коли вони відмирали, накопичувався глибинний шар, який поступово перетворювався на гірську породу. Пізніше морське дно перетворилося на сушу, коли земні рухи виштовхнули його вгору.
Склад
Крейда складається переважно з карбонату кальцію з невеликою кількістю мулу та глини. Зазвичай вона утворюється під водою, зазвичай на морському дні, потім консолідується і стискається під час діагенезу до форми, яку ми бачимо сьогодні. Під час діагенезу кремнезем накопичується, утворюючи в карбонатній породі конкреції кременю або кременю.
Використання
Крейду здавна видобувають в Англії, забезпечуючи будівельним матеріалом і мергелем поля. З неї також виготовляють негашене вапно і гашене вапно, яке переважно використовується як вапняний розчин у будівництві. На південному сході Англії, Денехоулз є яскравим прикладом стародавніх крейдяних кар’єрів. Такі ями-дзвіночки можуть також позначати місця давніх крем’яних копалень, де головною метою було вилучення крем’яних конкрецій для виготовлення кам’яних знарядь праці. Поверхневі залишки в Сіссбері є одним з таких прикладів, але, мабуть, найвідомішим є великий комплекс у Граймс-Грейвз у Норфолку.
Традиційне використання крейди в деяких випадках було замінено іншими речовинами, хоча слово “крейда” часто застосовується і до її замінників.
- Крейда для класної дошки – це речовина, яку використовують для малювання на шорстких поверхнях, оскільки вона легко кришиться, залишаючи частинки, які вільно прилипають до цих поверхонь. Хоча традиційно вона складається з природної крейди, сучасна шкільна крейда зазвичай виготовляється з мінерального гіпсу (сульфату кальцію), часто у вигляді паличок спресованого порошку завдовжки близько 10 см.
- Тротуарна крейда схожа на шкільну, за винятком того, що вона формується у більші палички і часто буває кольоровою. Її використовують для малювання на тротуарах, вулицях і під’їзних шляхах, переважно діти, а також дорослі художники.
- У сільському господарстві крейду використовують для підвищення рівня pH у ґрунтах з високою кислотністю. Найпоширеніші форми – CaCO3 (карбонат кальцію) і CaO (оксид кальцію).
- У польових видах спорту, в тому числі на трав’яних тенісних кортах, порошкоподібна крейда використовувалася для позначення меж ігрового поля або корту. Це дає перевагу в тому, що, якщо м’яч потрапляє в лінію, можна побачити хмару крейди або пігментного пилу. У наш час використовується переважно діоксид титану.
- У гімнастиці, скелелазінні, важкій атлетиці та перетягуванні канату крейду (зараз це зазвичай карбонат магнію) наносять на руки, щоб відвести піт і зменшити ковзання.
- Кравецька крейда – це традиційно тверда крейда, яку використовували для тимчасових розміток на тканині, переважно кравці. У наш час її зазвичай виготовляють з тальку (силікату магнію).
- Зубна паста також зазвичай містить невелику кількість крейди, яка слугує м’яким абразивом.
- Полірувальна крейда – це крейда з ретельно контрольованим розміром зерен, призначена для дуже тонкого полірування металів.
- Крейда є джерелом негашеного вапна шляхом термічного розкладання або гашеного вапна після гасіння водою.
- Будівельна шпаклівка також в основному містить крейду як наповнювач лляної олії.
- Деревообробні з’єднання можуть бути підігнані шляхом нанесення крейди на одну з поверхонь, що з’єднуються. Пробна підгонка залишить крейдяний слід на високих місцях відповідної поверхні. Якщо крейда покриває всю поверхню, це означає, що з’єднання добре підігнане.
- У цукровій промисловості крейдою очищають буряковий сік.
- У скляній промисловості крейда використовують як компонент для варіння скла.
- З крейди виготовляють сірники і відбілюють папір.
- Крейда застосовується для прискорення вулканізації гуми.
- Крейдою фарбують бордюри, стелі, паркани, стовбури дерев.
- Існують сорти крейди, які видобуваються виключно для прийняття її в їжу людиною. Це чиста природна крейда без будь-яких добавок.
Цікаві факти про крейду
- Найпоширеніший на Землі мінерал – це карбонат кальцію, тобто крейда. Близько 20% осадових порід це крейда або вапняк, а процентний вміст крейди в земній корі – близько 4%.
- Піраміда Хеопса (Хуфу) – найдавніша з відомих на сьогоднішній день споруда у світі побудовано з вапняних блоків, вага кожного 2.5 тонни, а загальна їх кількість, приблизно 2.3- 2.5 млн. штук.
- Кальцій входить до п’ятірки найбільш поширених в організмі людини мікроелементів. Це основа зубів і кісток.
- Поклади крейди є тільки на нашій планеті і можливо на Марсі.
- Шкільний крейда, насправді не є крейдою. Це карбонат кальцію, який виробляють з гіпсу з додаванням клею і масла для міцності крейди.
- Крейда абсолютно не стійка до морозу. Якщо її заморозити, а потім розморозити, то вона просто розпадеться на шматки.
- При зволоженні крейда втрачає свою міцність, але при цьому стає пластичною. Вона липне до ковшів, а це ускладнює її видобуток.
- Кар’єри найякіснішої природної крейди знаходяться в Англії.