Шотландська установка щорічно вилучатиме вуглець як 40 мільйонів дерев.
Технології уловлювання вуглецю мають великий потенціал у боротьбі зі зміною клімату, і такі відомі люди, як Білл Гейтс та Ілон Маск, демонструють свою віру в цю технологію, інвестуючи в нові рішення.
Зараз світ стоїть на порозі прориву в технологіях уловлювання вуглецю: у Шотландії відкривається новий завод, який буде щорічно видаляти з повітря до одного мільйона тонн вуглецю, йдеться в повідомленні для преси.
Об’єкт прямого уловлювання вуглецю (DAC) буде побудований британською компанією Storegga Geotechnologies у співпраці з канадською компанією Carbon Engineering, яка займається технологіями уловлювання вуглецю.
Установка, яка стане найбільшою у світі, видобуватиме вуглець, еквівалентний обсягу (один мільйон тонн), який поглинали б 40 мільйонів дерев протягом року. Весь поглинений вуглець буде зберігатися у сховищах на дні моря.
В устаткуванні будуть встановлені великі вентилятори, які втягуватимуть повітря у заповнений рідиною чан, що зв’язує вуглекислий газ. Після зв’язування вловлений вуглець очищується і перетворюється на гранули карбонату кальцію.
Ці гранули, в свою чергу, нагріваються і розкладаються в потік CO2 разом з оксидом кальцію. Цей потік очищається від домішок, після чого закачується в підводне сховище.
Видалення вуглецю є необхідністю, якщо ми хочемо досягти нульових викидів
Новий об’єкт приєднується до безлічі інших інноваційних технологій уловлювання вуглецю, спрямованих на виконання вимоги щодо зменшення кількості CO2 в атмосфері, якщо ми хочемо повернути назад негативні наслідки зміни клімату.
Як зазначає на своєму сайті Союз стурбованих вчених (the Union of Concerned Scientists – UCS), “щоб досягти нульового рівня викидів, нам потрібно зробити більше, ніж просто скоротити наші викиди: нам потрібно активно видаляти вуглекислий газ з атмосфери або компенсувати його вплив”.
Інша нова система, Carbfix, яку підтримує Білл Гейтс, вилучатиме вуглець з атмосфери і перетворюватиме його на каміння. Третя система, розроблена вченими з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, надихається морськими мушлями для вилучення вуглецю з океану, який, у свою чергу, поглинатиме більше вуглецю з повітря.
Хоча шотландський завод Storegga Geotechnologies та Carbon Engineering в основному буде спрямований на вилучення вуглекислого газу з атмосфери, обидві фірми заявляють, що з часом хочуть продавати вуглекислий газ, зібраний на своїх заводах.
Наразі обидві компанії шукають місце для свого нового заводу в Шотландії, яка була обрана через те, що велика кількість її робочої сили вже має навички, необхідні для таких проектів – відновлювані джерела енергії задовольнили понад 97 відсотків енергетичних потреб країни у 2020 році.
У своїй заяві Carbon Engineering зазначає, що обидва партнери прагнуть, щоб об’єкт був введений в експлуатацію до 2026 року.