Це важливий документ з часів, коли хімія ще тільки зароджувалася. Під час розчищення запасників хімічного факультету університета Сент-Ендрюса (Шотландії) дослідники знайшли старовинний плакат із зображенням періодичної таблиці Менделєєва. За даними установи, це найстаріший зі збережених плакатів такого типу.
Документ з німецькою назвою “Periodische Gesetzmässigkeit der Elemente nach Mendelejeff” (“Періодична система елементів за Менделєєвим”) датується 1885 роком, йдеться у повідомленні.
Таким чином, він був надрукований через 16 років після першої публікації періодичної таблиці російським хіміком Дмитром Менделєєвим. Дослідники також змогли легко визначити походження плаката. Він походить з Відня і був виготовлений там у видавництві “Verlag v. Lenoir & Forster”, як зазначено на плакаті.
Співробітники Сент-Ендрюса виявили папір випадково близько чотирьох років тому. Він був згорнутий серед старого лабораторного обладнання у підсобних приміщеннях хімічного факультету.
Менделєєв опублікував свою знамениту періодичну таблицю в 1869 році. Сьогодні вона висить в кожному шкільному кабінеті хімії. Другу версію він опублікував лише через три роки. Версія, знайдена в Шотландії, дуже схожа на першу.
Поганий стан рулону паперу вже сам по собі вказує на те, що це має бути дуже старий друк. Папір був нанесений на лляну основу і був крихким і ламким. З цієї причини хіміки спочатку провели його ретельну реставрацію. Зараз вона зберігається в кімнаті з клімат-контролем для спеціальних документів в Сент-Ендрюсі, найстарішому університеті Шотландії.
Оскільки дата на гравюрі не обов’язково має бути роком її виготовлення, експерти також взялися за відстеження її походження. За словами Еріка Скеррі, фахівця з історії періодичної таблиці Менделєєва, плакат точно був виготовлений між 1879 та 1886 роками. Це підтверджують зображені на ньому елементи: Галій і Скандій були відкриті у 1875 і 1879 роках відповідно. Проте відсутній Германій, який був відкритий лише у 1886 році. Загалом перераховано 71 елемент, тоді як сучасна періодична таблиця налічує 118.
Дослідники змогли бути абсолютно впевненими після того, як заглянули в архіви факультету. Там вони знайшли доказ покупки. У 1888 році шотландський професор хімії Томас Перді купив друковану таблицю за три німецькі золоті марки. Також було зазначено рік виробництва: 1885. Отже, номер на принтері був правильним.
Студентам-хімікам, які хочуть поглянути на цю роботу, не потрібно йти до архіву з кондиціонером. Факсимільна копія тепер також виставлена на факультеті.