У лабораторії амоніак добувають нагріванням суміші солей амонію з лугами. Найчастіше для цього використовують хлорид амонію NH4Cl і гашене вапно Ca(OH)2 (в надлишку): 2NH4Cl + Ca(OH)2 = CaCl2 + 2NH3↑+ 2H2O
Ці речовини ретельно перемішують, вміщають у пробірку або колбу і нагрівають. Реакція з виділенням амоніаку проходить при звичайних умовах, а при нагріванні різко прискорюється. Добути амоніак можна також нагріваючи нашатирний спирт: NH4ОН ⇄ NH3 + H2O.
Збирають амоніак у пробірку розміщену вверх дном, оскільки він легший за повітря.
Солі амонію – тверді кристалічні речовини, добре розчинні у воді, сильні електроліти. Добувають солі амонію взаємодією амоніаку та гідроксиду амонію з кислотами.
Хімічні властивості:
1. Солі амонію дисоціюють у водному розчині на катіон амонію NH4+ та аніон кислотного залишку: NH4NO3 ⇄ NH4+ + NO3–
2. Розкладаються при нагріванні на амоніак і відповідну кислоту:
(NH4)2SO4 2NH3 + Н2SO4; (NH4)2СO3 2NH3 + Н2О + СO2.
Як виняток: NH4NO3 N2О + 2Н2О.
3. Взаємодіють з лугами, при цьому виділяється амоніак: (NH4)2СO3 + 2KOH = 2NH3 + K2СO3 + 2H2O.
Амоніак, що виділяється, можна виявити по запаху або змоченим у воді лакмусовим папірцем. Папірець синіє, тому що на його поверхні утворюється гідроксид амонію: NH3 + H2O ⇄ NH4ОН.
Якісною реакція на солі амонію є взаємодія з розчином лугу. Реакція супроводжується виділенням амоніаку, який виявляють за запахом або посинінням зволоженого індикаторного папірця. Скорочене йонне рівняння: NH4+ + ОН– = NH3↑ + H2O.
Лабораторний дослід 3. Виявлення йонів амонію в розчині
Налийте в пробірку 1 мл розчину амоній хлориду і добавте 1 мл розчину натрій гідроксиду. До отвору піднесіть зволожений лакмусовий папірець. Що спостерігаєте? Запишіть йонно-молекулярне рівняння проведеної реакції. Зробіть висновок про якісну реакцію на йони амонію.