Речовини, які містять необхідні для рослин елементи живлення, називаються мінеральними добривами.
Добрива вносять у ґрунт з метою одержання високих і стійких урожаїв. Найважливішими елементами для рослин є N, P і К. Без Нітрогену не можуть утворюватися білкові молекули, без Фосфору – нуклеїнові кислоти, вітаміни. Завдяки Калію прискорюється фотосинтез, зміцнюються стебла злакових рослин, покращується накопичення сахарози в цукрових буряках і крохмалю в картоплі.
Нітроген – входить до складу білків. При його нестачі затримується утворення зеленої маси, рослини погано ростуть, їх листя стає блідо-зеленим і навіть жовтіє, буріє з верхівки і опадає.
Фосфор входить до складу нуклеїнових кислот, які разом із білками утворюють нуклеопротеїди. Вони знаходяться у ядрі і ядерцях, рибосомах і цитоплазмі. Їх багато в усіх твірних тканинах. Фосфор прискорює розвиток кореневої системи, росту надземної частини рослини, прискорює початок плодоношення рослин, впливає на смакові якості рослин. Якщо в ґрунті не вистачає фосфору у злаків утворюється неповноцінне насіння, припиняється ріст стебла, листки скручуються, вкриваються червонуватими і фіолетовими плямами і невдовзі відмирають.
Калій прискорює процес фотосинтезу і сприяє накопиченню вуглеводів. У злакових він сприяє укріпленню стебла і цим запобігає їх виляганню. Рослини, яким бракує калію, легко уражуються грибками і бактеріальними хворобами, краї листка ніби обпалені, мають жовтий або жовто-коричневий колір, а згодом стають бурими. При нестачі Калію у ґрунті рослини розвиваються дуже погано, зменшується врожай. Калійна селітра KNO3, натрієва селітра NaNO3 використовують як мінеральні добрива.
Крім Нітрогену, Фосфору і Калію рослинам необхідні також елементи C, H, Fe, О, Сa, Mg, S. Елементи мінерального живлення, які необхідні у великих дозах, називаються макроелементами. Однак, крім перерахованих елементів рослинам необхідні в мінімальних кількостях такі хімічні елементи, як B, Cu, Cо, Mn, Zn, Mo. Ці елементи називаються мікроелементами, а добрива, що містять ці елементи – мікродобрива.
Мікродобрива називають вітамінами полів. Вони сприяють кращому засвоєнню основних елементів рослинами. Якщо їх не вистачає, рослини починають хворіти, у них порушується процес фотосинтезу, дихання, ріст, розвиток, плодоношення.
Речовини, які містять Нітроген і вносяться в ґрунт для підвищення врожайності, називаються азотними добривами.
До азотних добрив належать:
- Мінеральні добрива: селітри (KNO3, NaNO3, Ca(NO3)2, NH4Cl, NH4NO3); рідкий амоніак; аміачна вода.
- Органічні добрива: гній, компост, сечовина, пташиний послід, зелені добрива (горох, конюшина, квасоля, сочевиця), ріпак.
Речовини, які містять Фосфор і вносяться в ґрунт для підвищення врожайності називаються фосфорними добривами.
Важливими фосфорними добривами є:
- Простий суперфосфат Ca(H2PO4)2 + 2CaSO4. Його добувають при взаємодії кальцій фосфату і сульфатної кислоти. З погляду агрохімії CaSO4 у цьому добриві є баластом, але його не відокремлюють, бо ця операція потребує великих затрат і дуже здорожує добриво. Вміст поживної речовини у добриві 14-20%.
- Подвійний суперфосфат Ca(H2PO4)2 • 2H2O добувають взаємодією кальцій фосфату і фосфатної кислоти. Вміст поживного елементу 40-50%.
- Преципітат – CaHPO4 • 2H2O.
- Фосфоритне борошно Ca3(PO4)2.
- Кісткова мука Ca3(PO4)2.
До калійних добрив належать:
- калій хлорид, каїніт KCl •MgSO4 • 3H2O,
- сильвініт KCl • NaCl,
- калій сульфат К2SO4,
- поташ К2СO3.
За вмістом поживного елементу добрива поділяють на:
а) прості – містять один поживний елемент (NaNO3, KCl, NН4NO3).
б) комплексні (складні) – містять два і більше поживних елементів: KNO3, (NН4)3РO4, NН4Н2РO4.
в) змішані – механічна суміш різних видів добрив − простих, складних або тих і інших. Такі суміші часто називаються тукосумішами.
Лабораторний дослід 7. Ознайомлення зі зразками азотних, фосфорних і калійних добрив
Розгляньте видані вам зразки азотних, фосфорних і калійних добрив, занотуйте у зошит їх назву, хімічну формулу і опишіть їх зовнішній вигляд. З’ясуйте, чи є серед виданих вам зразків складні добрива.