Склад будь-якої речовини передає її хімічна формула. Поєднуючи певним способом хімічні знаки можна записати хімічні формули будь-яких речовин. Згадаємо кілька формул добре відомих нам сполук: Н2 – водень, О2 – кисень. Молекула простої речовини водню складається із двох атомів Гідрогену. Щоб записати формулу водню, спочатку вказують знак Гідрогену і за ним, трохи нижче рівня рядка ставлять цифру два, що вказує кількість атомів, сполучених у молекулу. Цю цифру називають індексом. Запис Н2 (аш-два) це і є хімічною формулою водню.
Молекула кисню об’єднує два атоми Оксигену, тому її склад виражають формулою О2 (читається: «о-два»).
Індекс – це число атомів у молекулі.
Отже, щоб написати хімічну формулу простої речовини, що має молекулярну будову, пишуть хімічний знак елемента і біля нього внизу праворуч приписують число, яке позначає кількість його атомів у молекулі даної речовини, наприклад N2, J2, Br2, O3, Cl2.
Але не всі прості речовини складаються з молекул. Прості речовини можуть складатися з величезної кількості атомів, тобто мають немолекулярну будову. Наприклад, кусочок метала алюмінію складається з великої кількості атомів Алюмінію. Різні за величиною кусочки цього металу мають різне число таких атомів, тому число атомів (індекс) у формулах таких речовин не зазначається. Хімічна формула цих речовин збігається за написанням із символами хімічного елемента. Наприклад, хімічна формула метала алюмінію – Al, заліза – Fe, неметала алмазу – С.
Прості речовини можуть складатися з молекул (речовини молекулярної будови) і атомів (речовини немолекулярної будови).
Складні речовини можуть складатися з молекул (молекулярної будови), йонів (немолекулярної будови) або атомів (атомної будови).
До речовин молекулярної будови належать: наприклад, вода – Н2О (читається «аш-два-о»), вуглекислий газ – СО2 (читається «це-о-два»). До речовин, які складаються з йонів, тобто мають немолекулярну будову відносяться наприклад, NaCl, CaCl2. Формули таких речовин відображають співвідношення частинок в кристалах цих сполук. Так, формула CaCl2 показує, що в кристалах на кожен йон Кальцію припадає один йон Хлору.
Для запису хімічної формули кожної сполуки треба знати з яких хімічних елементів складається молекула даної речовини та кількісний склад молекули. При складанні формул речовин слід пам’ятати закон сталості складу:
Наприклад, яким би способом ми не добули воду, співвідношення мас елементів Гідрогену і Оксигену незмінно дорівнюватиме 1:8, тобто формула води завжди Н2О.
Молекули однієї речовини мають однаковий склад, тому склад молекули (її хімічна формула) визначає водночас і склад даної речовини. Хімічна формула, яка показує якісний і кількісний склад молекули речовини називається молекулярною, істинною, або просто формулою речовини.
Якщо хочуть показати кілька молекул, то перед формулою пишуть цифру (коефіцієнт), яка показує число таких молекул.
Приклад: запис 3Р2О5 означає три молекули складної речовини, кожна з яких містить по два атоми Фосфору і п’ять атомів Оксигену (можемо записати як: Р2О5, Р2О5, Р2О5).
Якщо за хімічним символом індекс відсутній, то коефіцієнт може означати число окремих атомів. Запис 5Н («п’ять-аш») означає п’ять окремих атомів Гідрогену.
Коефіцієнт – число молекул або окремих атомів.
Запис Н2 («аш-два») означає одну молекулу водню, що складається з двох атомів Гідрогену.
Запис 4Н2 («чотири-аш-два») означає чотири молекули водню, кожна з яких містить по два атоми Гідрогену.
Запис 5S («п’ять-ес») означає п’ять окремих атомів Сульфуру.
У формулі Cu(OH)2 («купрум-о-аш-двічі»), індекс 2 стоїть за дужками і стосується як Оксигену, так і Гідрогену. Цей запис означає одну молекулу складної речовини, яка містить один атом Купруму, два атоми Оксигену і два атоми Гідрогену.
Хімічні формули читають зліва направо, називаючи по порядку символи елементів і нижчі індекси. Індекс 1 біля елемента прийнято не вказувати і не називати при читанні.
Порядок запису елементів у формулі не є довільним. Його визначають властивості елементів, а також традиції, які склалися в хімії. Наприклад: у формулі K2S – спочатку пишуть металічний елемент Калій, а потім – неметалічний елемент Сульфур. У формулі SO2 спочатку пишуть елемент Сульфур, а потім Оксиген.
Підсумок
- Хімічна формула виражає:
- якісний склад речовини, тобто з яких хімічних елементів вона складається;
- кількісний, або атомний склад її молекули, тобто число атомів кожного елемента;
- одну молекулу даної речовини;
- співвідношення атомів різних елементів у її складі;
- Коефіцієнт – це число, яке показує:
- кількість молекул;
- кількість окремих атомів.
- Індекс показує кількість атомів одного виду в складі молекули.
?
- Що таке хімічна формула?
- Що називають індексом?
- Що називають коефіцієнтом?
- Яка відмінність між індексом і коефіцієнтом?
Домашній експеримент
Явище дифузії є переконливим підтвердженням молекулярної будови речовини. Відкрийте на короткий час флакон парфумів. Як можна пояснити розповсюдження запаху з точки зору молекулярної будови речовини?
2 коментарі
Маша
Спасибо!
Лєра
Дякую