Чого найбільше на Землі? Не заліза, ні міді, ні олова, хоч людина користувалася ними тисячоліттями й запаси цих речовин здавалися невичерпними. Найбільше – Оксигену. Якщо на одну шальку умовних терезів покласти земні ресурси Оксигену, а на другу – всі інші елементи, то вони майже зрівноважаться. Майже наполовину земна кора складається з Оксигену.
Оксиген – найпоширеніший на Землі елемент. За числом атомів у земній корі, він займає I місце (47%), і II місце в атмосфері та гідросфері. Атоми Осигену входять до складу води, піску, глини, вапняків, мінералів, кислот, вуглекислого газу, багатьох гірських порід і мінералів, міститься у білках, жирах і вуглеводах, з яких складаються живі організми. У тілі дорослої людини масова частка цього елемента становить приблизно 65%. Підраховано, що в організмі людини вагою 70 кг маса Оксигену становить близько 43 кг.
Кисень міститься у повітрі (23,5% за масою і 21,5% за об’ємом), разом з іншими елементами утворює земну кору, розчинений у природній воді. Він необхідний для дихання, підтримує горіння.
Колообіг Оксигену в природі
Процес, у якому хімічний елемент багаторазово змінює своє місцезнаходження і, врешті, знову повертається в те ж середовище, з якого він вийшов, називається колообігом хімічного елемента. За участю рослин і тварин у природі відбувається колообіг Оксигену, що забезпечує постійний вміст його у повітрі. Головними постачальниками кисню на Землі є зелені рослини, в яких на світлі відбувається процес фотосинтезу. Зелені рослини вбирають вуглекислий газ і воду, а виділяють кисень. Тварини і в темний період доби рослини поглинають для дихання виділений в процесі фотосинтезу кисень. Кисень витрачається також на процеси гниття, які постійно відбуваються у природі, на різноманітну господарську діяльність людини і саме життя на Землі. Підраховано, що рослини нашої планети щороку виділяють в атмосферу 5 • 1011 т кисню. Проте цієї кількості достатньо тільки для компенсування його витрат. Ось чому так важливо зберігати і постійно розширювати зелені насадження, тоді загальна маса кисню в природі помітно змінюватися не буде. У результаті процесів гниття органічні речовини відмерлих рослин і тварин перетворюються на мінеральні речовини, вуглекислий газ і воду. Вуглекислий газ поступає в повітря і знову поглинається зеленими рослинами, а мінеральні речовини – в ґрунт й служать будівельним матеріалом для росту рослин.
За добу людина споживає понад 4 м3 кисню. Неважко підрахувати, яка кількість кисню необхідна для всіх жителів Землі.
Біологічна роль Оксигену
Кисень – життєво важливий майже для всіх організмів, бо він бере участь у процесах дихання. У процесі дихання організм поглинає кисень і виділяє вуглекислий газ. Кисень потрапляє у клітини і забезпечує перебіг реакцій окиснення органічних речовин. При цьому виділяється енергія, необхідна для підтримання всіх життєвих процесів. Продукти окиснення (вуглекислий газ і вода) виводяться з організму. Без кисню неможливий обмін речовин в організмі. Для підтримання життя він необхідний постійно. Якщо людина без їжі може прожити більше місяця, без води – 7-10 днів, то без кисню в її організмі настають незворотні зміни вже через 5-7 хвилин.
Більшість живих організмів пристосувалися до дихання повітрям, до складу якого входить 20-21% кисню. Надлишок кисню, як і його нестача, негативно впливають на їхній стан.
Під час дихання людина засвоює лише 1/5 кисню, що міститься у вдихуваному повітрі; решта ж (4/5) – повертається в атмосферу з видихом.
Найінтенсивніше дихають молоді органи і тканини, які активно ростуть. Людям, які вперше ідуть високо в гори, добре відома «гірська хвороба». Концентрація кисню в повітрі мало змінюється, але в горах понижений тиск, повітря розріджене і в кров не потрапляє необхідної кількості кисню, настає кисневе голодування.
Перша реакція на кисень позитивна, але чистий кисень – це отрута для людини і тварин. Миші у кисні гинуть через 3-5 днів, а патологічні зміни в організмі настають уже в перші години.
У людей спочатку набрякають легені, погіршується надходження кисню в кров, відтак настає кисневе голодування. У рослин він гальмує процеси фотосинтезу і росту.
Водолази можуть опускатися з кисневими балонами завглибшки близько 20 метрів. Якщо опуститися глибше, починаються конвульсії, запаморочення, непритомність і настає смерть через кисневе отруєння.
Застосування кисню
Широке застосування кисню ґрунтується на його властивості підтримувати горіння, процеси окиснення та забезпечувати дихання.
У хімічній промисловості кисень використовується як окисник під час виробництва нітратної і сульфатної кислот, добування органічних речовин тощо.
У чорній і кольоровій металургії – для прискорення виплавки чавуну і сталі, прискорення процесів горіння, досягнення вищої температури полум’я.
Застосовують кисень й у спеціальних пристроях для зварювання та різання металів. Температура киснево-ацетиленового полум’я сягає +3500ºС, а киснево-водневого – +3000ºС.
Пористі горючі матеріали, наприклад, тирса, сухий мох, кокс, просочені рідким киснем, згоряють в одну мить. Якщо вони згоряють у замкнутому просторі, то гарячі стиснені гази, що утворюються під час горіння, спричинюють великі руйнування. Тому суміші пористих горючих матеріалів з рідким киснем застосовують при видобуванні руди, у будівельній справі, будівництві тунелів, гідроелектростанцій, під час прокладання залізничних колій, як вибухівку.
Як окисник у ракетних двигунах використовують рідкий кисень.
Кисень використовується для полегшення дихання хворих людей, під час виконання водолазами підводних робіт, під час гасіння пожеж, у польотах льотчиками та космонавтами, тощо.
Підсумок
- Оксиген – найпоширеніший елемент на Землі.
- Колообіг Оксигену в природі забезпечує наявність життя на Землі.
?
- Що таке колообіг хімічного елемента?
- Що вам відомо про колообіг Оксигену в природі?
- Яке практичне застосування кисню?
- Яку роль відіграє Оксиген у живій природі?
- Що спільного у горінні простих і складних речовин?
- Чому пілоти, піднімаючись у височінь, беруть балони з киснем?
- Де трапляється Оксиген у вільному стані?
- До складу яких природних сполук входить Оксиген?
- Яку роль відіграє кисень у житті живих організмів?
Для допитливих
Чому саме 21% кисню міститься в повітрі? Якби кисню було, наприклад, 15%, горіння було б неможливим. А якби його було 30%, то перша блискавка спалила б усе живе. У таких умовах легко горіла б навіть мокра деревина.
Домашній експеримент
Окисненя Феруму на повітрі
Покладіть яблуко на тарілку, розріжте його на дві частини і залиште його на 2-3 години. Свіжий зріз яблука на повітрі поступово буріє і набуває кольору іржі, тому шо Ферум окиснюється киснем повітря до Fe2O3.
Складіть рівняння реакції окиснення Феруму.