Досі ми користувалися формулами речовин, поданими у підручнику або названими вчителем. А як складають хімічні формули?
Хімічні формули виводять на основі даних про якісний і кількісний склад речовини. За допомогою дослідів встановлено, що у будь-якій пропорції води на 1 масову частку Гідрогену припадає 8 масових часток Оксигену. Відносна атомна маса Оксигену дорівнює 16(Ar(O)=16), а Гідрогену 1(Ar(Н)=1). Звідси формула води Н2О. Такий спосіб складання формул застосовують тільки тоді, коли формулу речовини виводять уперше.
Під час утворення кожної сполуки хімічні елементи завжди сполучаються один з одним у точно визначених кількостях. Наприклад, яким би способом ми не добули воду, співвідношення мас елементів Гідрогену і Оксигену незмінно дорівнює 1:8, формула води – Н2О. Формула вуглекислого газу завжди СО2. Цей принцип називається законом сталості складу речовин. Але для запису формул відомих сполук вдаватися до цього немає потреби. Формули речовин записують за певними правилами, виходячи з валентності елементів, що утворюють дану сполуку.
Приклад. Скласти формулу сполуки Фосфору з Оксигеном.
1. Записують поряд хімічні символи елементів, які входять до складу сполуки – РО.
2. Над знаками хімічних елементів позначають їхню валентність: .
3. Визначають найменше спільне кратне чисел, які виражають валентність обох елементів: (5 · 2 = 10).
4. Діленням найменшого спільного кратного на валентність відповідного елемента знаходять індекси. Число атомів Фосфору у даному випадку – два (10 : 5 = 2). Ставимо індекс «2» справа знизу за атомом Фосфору. Число атомів Оксигену п’ять (10 : 2 = 5). Ставимо індекс «5» за атомом Оксигену (Р2О5).
Складання формул за валентністю
Підсумок
- Щоб скласти формулу сполуки, утвореної двома елементами, треба:
- позначити валентність елементів;
- знайти найменше спільне кратне для значень валентностей обох елементів;
- знайдене найменше спільне кратне почергово поділити на валентність кожного елемента, знайдемо відповідні індекси (число атомів у сполуці).
Поміркуй! Де і чому допущено помилку у формулі речовини Zn2O2?
?
- На підставі яких даних виводять формули невідомих сполук?
- Виходячи з чого, виводять формули відомих сполук?
- Яких правил слід дотримуватися, для запису формул відомих сполук?
Домашній експеримент
Вирощування кристалів
Спочатку готують 250-300 мл насиченого (при температурі, яка вища за кімнатну на 20-30°С) розчину мідного купоросу. Розчин фільтрують (краще крізь скловату) у хімічну склянку. Беруть тонку капронову нитку і прив’язують одним кінцем до палички, яку кладуть на склянку так, щоб вільний кінець нитки був занурений у розчин майже до дна склянки.
Через 2-3 дні нитку виймають з розчину і знімають з неї всі кристалики, залишаючи один – найбільший і правильної форми.
Використовуючи початковий розчин, знову готують насичений розчин мідного купоросу при підвищеній температурі, розчин охолоджують і знову занурюють у нього нитку з кристалом.
Операцію повторюють до отримання кристалів бажаних розмірів.
Вирощені кристали найкраще зберігати у скляних бюксах з притертими кришками. Можна зверху кристали покрити безбарвним лаком.
1 коментар
Степанюк Зоряна
Складіть формули за валентністю PO;