Періодична система елементів Д.І. Менделєєва – природна система хімічних елементів, створена геніальним російським хіміком Д.І. Менделєєвим (1869-1871 р.р.). Розмістивши елементи послідовно зі збільшенням їх атомних мас та угрупувавши елементи з подібними властивостями, Д.І. Менделєєв склав таблицю елементів, закономірності якої теоретично випливають з сформульованого ним періодичного закону. Так у 1869 році було створено періодичну систему хімічних елементів.
Формулювання періодичного закону Д. І. Менделеєва: |
Сучасне формулювання періодичного закону: |
Властивості простих тіл, а також форми і властивості сполук елементів, перебувають у періодичній залежності від величини атомних ваг елементів. |
Властивості елементів, а також форми і властивості їх сполук перебувають у періодичній залежності від величини заряду ядер їх атомів. |
Логічні висновки із періодичного закону і періодичної системи:
- В основу класифікації відомих 63 елементів Д.І. Менделєєв взяв відносну атомну масу. Розмістив елементи в порядку зростання атомних мас, шукав взаємоз’язки між ними. Д.І. Менделєєв назвав ряд елементів, складений за зростанням атомних мас, природним рядом, тобто таким, що існує незалежно від людини в самій природі.
- Кожний елемент займає лише одне чітко визначене місце в системі. Місце елемента в системі виражає сукупність всіх головних властивостей даного елемента в його закономірному зв’язку з усіма іншими елементами.
- Кожний елемент має чітко визначений порядковий номер. Фізичний зміст цієї величини було відкрито через десятки років, коли було доведено, що атом має складну будову. Порядковий номер елемента визначається числом протонів в ядрі атома. Так, порядковий номер Гідрогену один тому, що в ядрі атома один протон. Порядковий номер Гелію два тому, що в ядрі атома два протони. Порядковий номер Літію три тому, що в ядрі атома три протони й т.д.
- Не існує елементів, які не були б охоплені періодичною системою, отже, не підкорялися б періодичному закону. Користуючись цим принципом, Менделєєв згрупував більшість відомих тоді хімічних елементів у кілька горизонтальних рядів. Вертикальні стовпчики, що виникли при цьому, включали елементи, подібні за хімічними властивостями, але сильно відрізнялись за значенням атомних мас (групи). А по горизонталі об’єднались елементи з різними властивостями, але близькі за величиною атомних мас (період). Дослідивши характер змін, він виявив плавну зміну властивостей елементів в межах періоду і різку зміну при переході від одного періоду до іншого.
- Д. І. Менделєєв виправив атомні маси деяких елементів. Наприклад, після лужнометалічного елемента Літію він розмістив Берилій, а не Бор. Берилій займав місце між Карбоном і Нітрогеном згідно з відомою на той час атомною масою. Менделєєв виправив його атомну масу і це виправлення було підтверджене експериментально.
- У трьох місцях періодичної системи він порушив принцип розміщення елементів в порядку зростання атомних мас, віддавши перевагу хімічним властивостям елементів:
- Менделєєв поміняв місцями Калій і Аргон. Таким чином, Калій потрапив у групу лужних металів, а Аргон – у групу інертних газів.
- після двовалентного Кальцію стояв чотирьохвалентний Титан, тому Менделєєв залишив між Кальцієм і Титаном вільне місце.
- Менделєєв поміняв місцями Телур і Йод. Таким чином, Йод потрапив у групу галогенів.
- У періодичній системі були залишені вільні місця для елементів, які ще не були відкриті на той час.
- Д.І. Менделєєв передбачив існування і описав властивості Галію (екаалюміній), Скандію (екабор), і Германію (екасиліцій). Через декілька років ці елементи були відкриті: Галій – у 1875 р., Скандій – у 1879 р., Германій – у 1885 р. Це було тріумфом періодичного закону, що виявив не тільки узагальнюючу, а й передбачальну силу.
- Передбачив існування великих періодів.
- Наприкінці XIX століття були відкриті інертні гази. Для них не було вільних клітинок у таблиці, тому їх відкриття стало важким випробуванням для періодичного закону і періодичної системи. Менделєєв розмістив їх між галогенами і лужними металами, утворивши окрему групу. Так періоди набули свого логічного завершення.
- Над вдосконаленням своєї системи вчений працював до кінця життя.