Жири – незамінний продукт харчування. Вони забезпечують такі життєві функції організму:
- теплоізоляційна;
- забезпечення організму енергією (1 г жиру – 9,3 ккал);
- пластичний матеріал для побудови клітинних мембран;
- сприяють проникненню жиророзчинних речовин через мембрани клітин;
- заповнення простору між клітинами, захист внутрішніх органів.
Добова норма жирів 1-1,5 г на 1 кг маси тіла
1 г жиру = 9,3 ккал
Добова норма жирів 1–1,5 г на 1 кг маси тіла. При нестачі або надлишку жирів виникають порушення жирового обміну. В жировому обміні важливу роль відіграє печінка. При надлишку жирів, стресовому стані у кров потрапляють жирні кислоти, які накопичуються в печінці (норма жиру в печінці – 5%), що може призвести до жирового переродження печінки. В судинах, особливо головного мозку й нижніх кінцівках, серці утворюються атеросклеротичні бляшки, звужується русло судин, судини стають менш еластичними, що може призвести до паралічу, інфаркту та інших захворювань.
При нестачі жирів виникають авітамінози, хронічні захворювання шкіри.
Корисними для вживання є олії, які містять у своєму складі незамінні жирні кислоти (в організмі вони не синтезуються).
Частково емульгований в ротовій порожнині жир потрапляє в шлунок й кишківник. У шлунку під дією ферментів та кишковнику, під дією панкреатичного соку, він гідролізує на гліцерин та жирні кислоти. Жирні кислоти нерозчинні, тому сполучаючись з жовчними кислотами, вони утворюють розчинні комплекси, які всмокчуються в епітелій кишківника. Тут комплекс розпадається, а жовчні кислоти через кров’яне русло потрапляють в печінку. Гліцерин як водорозчинний також проникає в епітелій кишківника, де з гліцерину й кислот синтезується жир тіла. Частина синтезованого жиру через кров’яне русло потрапляє в жирову клітковину, врешті відкладаючись прозапас. Частина через кров’яне русло потрапляє до клітин й органів. Тут відбувається гідроліз жиру, окиснення утвореного гліцерину та жирних кислот через ряд проміжних стадій до СО2 і Н2О з виділенням тепла.
Підсумок:
- Природні жири під час зберігання на повітрі псуються, оскільки під дією активних ферментів частково розкладаються на карбонові кислоти, а ненасичені жирні кислоти окислюються з утворенням альдегідів і кетонів.
- Жири необхідні для забезпечення нормальної життєдіяльності живих організмів.
- Велика кількість жирів використовується для виробництва мила, гліцерину, карбонових кислот, плівко утворювачів (оліф, лаків) а також у фармацевтичній та косметичній промисловості.
?
- Як відбувається обмін жирів в організмі?
- Яка біологічна роль жирів?
Для тих, хто хоче знати більше
Добування жирів
1. Виділення з тваринних і рослинних організмів.
2. Естерифікація гліцерину і вищих карбонових кислот:
Для допитливих
♦ Основною складовою частиною губної помади є рицинова олія (50-60%), воски, барвники й ароматичні речовини. Саме олія зв’язує всі компоненти й робить консистенцію рівномірною. Для кращого блиску до помади додають селікони.
Експериментуємо
Плоди містять не лише кислоту й цукор, а часто також жири та олії. Розімніть шматочок свіжої апельсинової цедри й ви побачите, як з неї бризкне сік. Пирсніть соком на аркуш паперу, на ньому з’явиться багато маленьких крапок – це жирні плями від олії, які міститься в апельсиновій шкірці. Якщо видавити сік з апельсинової шкірки поблизу полум’я спиртівки, то сік займеться.
Вуглеводи
Вуглеводи дуже поширені в природі. Вони відіграють важливу роль у житті людини. Одні з них, наприклад, крохмаль, належить до основних поживних речовин, а з інших, наприклад, целюлози виготовляють тканину, папір, штучне волокно тощо. Назва «вуглеводи» виникла тому, що перші вивчені представники цього класу сполук складалися начебто з Карбону (вуглецю) й води – їх склад виражається загальною формулою Сn(H2O)m. Але пізніше було знайдено вуглеводи, що не відповідають цій формулі, однак назва залишилась.