Загальні хімічні властивості оцтової кислоти подібні до властивостей мінеральних кислот. Розбавлена у воді оцтова кислота має кислий смак, проводить електричний струм, змінює колір індикаторів.
Лабораторний дослід 9. Дія оцтової кислоти на індикатори
У три пробірки налийте по 1-2 мл розчину оцтової кислоти і добавте в одну розчин лакмусу, в другу – метилоранжу, в третю – фенолфталеїну. Як зміниться забарвлення розчинів? Про наявність якого середовища це вказує? Про наявність яких йонів це свідчить? Напишіть рівняння електролітичної дисоціації кислоти.
Зміна забарвлення індикаторів свідчить про кислотне середовище, що створюється завдяки електролітичній дисоціації оцтової кислоти. Ступінь дисоціації оцтової кислоти дуже низький. Дисоціацію оцтової кислоти можна зобразити таким рівнянням: СН3СООН ⇄ СН3СОО– + Н+.
Проте порівняно з мінеральними кислотами, такими як HCl, H2SO4, органічні кислоти набагато слабкіші. Подібно до неорганічних кислот оцтова кислота утворює солі при взаємодії з лугами, металами, основними оксидами і солями. Дослідимо хімічні властивості оцтової кислоти.
Лабораторний дослід 10. Взаємодія оцтової кислоти з металами, лугом, солями
Дослід 1. Взаємодія оцтової кислоти з металами
Налийте у три пробірки розчин оцтової кислоти об’ємом по 1-2 мл. Добавте в одну пробірку порошку магнію, в другу – гранули цинку, в третю – шматочок міді. Що спостерігаємо? З якими металами взаємодіє кислота, а з яким – не взаємодіє? Порівняйте хімічну активність оцтової кислоти з мінеральними кислотами, зробіть висновок.
З яким металом реакція йде швидше? Який газ виділяється? До якого типу належить дана реакція? Напишіть рівняння реакцій в молекулярному і йонному вигляді.
Дослід 2. Взаємодія оцтової кислоти з лугом
До 1-2 мл розчину натрій гідроксиду в пробірці добавте кілька крапель фенолфталеїну. До забарвленого розчину краплями добавте розчин оцтової кислоти до знебарвлення вмісту пробірки.
На що вказує малиновий колір фенолфталеїну? Чому колір індикатора зник? Яким стало середовище добутих речовин? Чому цю реакцію називають реакцією нейтралізації? Відповідь підтвердіть молекулярним та йонним рівняннями реакцій.
Дослід 3. Взаємодія оцтової кислоти з солями
В одну пробірку з розчином оцтової кислоти помістіть шматок крейди, а в другу – натрій сульфату. Що спостерігаєте? Який газ виділяється в першій пробірці? Чому не спостерігаємо реакції в другій пробірці? Напишіть рівняння реакції. З якими солями може взаємодіяти оцтова кислота?
Загальні властивості оцтової кислоти
1. Взаємодія оцтової кислоти з лугами
Під час взаємодії оцтової кислоти з лугами утворюється сіль й вода, така реакція називається реакцією нейтралізації:
СН3COOH (оцтова кислота) + NaOH → CH3COONa (натрій ацетат) + H2O
2. Взаємодія карбонових кислот з металами, основними оксидами і солями
А. Оцтова кислота взаємодіє з активними металами з утворенням солі й виділенням водню:
СН3COOH + Na → CH3COONa + H2↑
2СН3COOH (оцтова кислота) + Zn → (CH3COO)2Zn (цинк ацетат) + H2↑
Б. Під час взаємодії оцтової кислоти з основними оксидами і солями летких й слабкіших кислот утворюється сіль та вода:
2СН3COOH (оцтова кислота) + CaO → (CH3COO)2Ca (кальцій ацетат) + H2O
2СН3COOH + Na2CO3 → 2CH3COONa + H2O + CO2↑
Специфічні властивості оцтової кислоти
3. Реакції відновлення
Карбоновим кислотам властиві реакції, які не характерні для мінеральних кислот. Так, вони взаємодіють з воднем при нагріванні в присутності каталізаторів, утворюючи спирти:
СН3COOH (оцтова кислота) + 2Н2 → CH3CН2OН (етанол) + Н2О
4. Реакції естерифікації
Якщо до оцтової кислоти додати етиловий спирт й трохи сульфатної кислоти, то при нагріванні з’являється приємний запах оцтово–етилового естеру. У цій реакції бере участь ОН–група карбоксилу. Сульфатна кислота служить водовбирним засобом.
СН3COOH (оцтова кислота) + НO–С2Н5 → CH3COOC2Н5 (оцтово-етиловий естер) + H2O.
5. Дія хлору на оцтову кислоту
Відбувається заміщення атомів Гідрогену вуглеводневого радикалу атомами Хлору.
Схема 12. Хімічні властивості карбонових кислот
Підсумок:
- Органічні кислоти, завдяки сильному впливу карбонільної групи > С=О на гідроксил –ОН, мають, на відміну від спиртів, яскраво виражені кислотні властивості.
- Загальні властивості карбонових кислот аналогічні відповідним властивостям неорганічних кислот: дисоціація, взаємодія з металами, основними оксидами, лугами, солями летких кислот.
- Карбонові кислоти мають й деякі специфічні властивості, зумовлені наявністю в їхніх молекулах радикалів. Так оцтова кислота реагує з хлором, спиртами.
?
- Дайте визначення карбоновим кислотам.
- Наведіть загальні властивості органічних та неорганічних кислот.
- Яку особливу властивість оцтової кислоти ви знаєте?
Для тих, хто хоче знати більше
Добування карбонових кислот
1. Окиснення спиртів за схемою: R–OH + O2 → RCOOH + H2O.
Наприклад: C2H5OH (етанол) + O2 → CH3COOH (оцтова кислота) + H2O.
2. Окиснення альдегідів за схемою: 2R–CHO + O2 → 2R–COOH.
Наприклад: 2CH3–CHO (етаналь) + O2 → 2CH3–COOH (оцтова кислота) .
3. Мурашину кислоту добувають окисненням метану в присутності каталізатора: 2СН4 + О2 → 2НСООН + 2Н2О.
4. Оцтову кислоту добувають окисненням бутану:
2С4Н10 + 5О2 → 4СН3СООН + 2Н2О.
Практична робота 4. Властивості оцтової кислоти
Обладнання і реактиви: штатив з пробірками, пробіркотримач, спиртівка, сірники, газовідвідна трубка, оцтова кислота, лакмус, метилоранж, розчин лугу, цинк або магній, натрій карбонат.
Дослід 1. Дія оцтової кислоти на індикатори
У пробірку до 1-2 мл оцтової кислоти добавте 1-2 краплі розчину лакмусу чи метилового оранжевого. Як змінилося забарвлення розчину? Про наявність яких йонів це свідчить? Напишіть рівняння електролітичної дисоціації кислоти.
Дослід 2. Взаємодія оцтової кислоти з основами
До розчину лугу, забарвленого фенолфталеїном, краплями додавайте розчин оцтової кислоти до знебарвлення розчину фенолфталеїну. Поясніть, яким був колір фенолфталеїну в розчині лугу? Про що це свідчить? Чому забарвлення індикатора зникло? Чому цю реакцію називають реакцією нейтралізації? Відповідь підтвердіть рівнянням реакції в молекулярній та йонній формах.
Дослід 3. Взаємодія оцтової кислоти з металами
У дві пробірки влийте по 1 мл розчину оцтової кислоти. В одну всипте трішки ошурок магнію, а в другу – кілька гранул цинку. З яким металом реакція йде швидше? Який газ виділяється? До якого типу належить дана реакція? Напишіть рівняння реакцій в молекулярному і йонному вигляді.
Дослід 4. Взаємодія оцтової кислоти з солями
В одну пробірку з розчином оцтової кислоти помістіть шматок крейди, а в другу – натрій сульфат. Що спостерігаєте? Який газ виділяється в першій пробірці? Чому не спостерігаємо реакції в другій пробірці? Напишіть рівняння реакції. З якими солями може взаємодіяти оцтова кислота?
1 коментар
Саша Орос
Спасибі за хорошу і доступну інформацію!