Ми вже говорили про те, що етанол широко застосовують у різних галузях народного господарства. З етанолу виготовляють також алкогольні напої. Та слід врахувати, що етанол це – отруйна наркотична речовина! Багато хто вважає, що невеликі дози алкоголю не шкодять, але це не так, окільки етанол легко розчиняється у воді, то він відразу ж вбирається органами травлення й розноситься кров’ю по всьому тілу. Малі молекули алкоголю легко змішуються з водою й розчиняються у жирах, а тому легко проходять через оболонку клітин й уже в ротовій порожнині всмоктуються в кров. До 20% всмоктуються в шлунку, 80% – в кишківнику. Оскільки клітини мозку багаті жирами, то в ньому його накопичується найбільше. Особливо швидко це відбувається на порожній шлунок. Близько 90% етанолу тимчасово затримується в печінці, де за допомогою ферментів він окиснюється в отруйний для організму оцтовий альдегід. Вплив останнього на організм дуже поганий й супроводжується блюванням й запамороченням. Спиртні напої викликають захворювання нервової системи (руйнують нервові клітини), органів травлення, серця, кровоносних судин. Найбільш згубно алкогольні напої діють на організм у дитячому й юнацькому віці.
Під впливом етанолу у людини послаблюється увага, загальмовується реакція, порушується координація рухів. Якщо доросла людина випиває 50 мл горілки, прискорюється серцебиття, розширюються судини, знижується тиск, підвищується апетит. 100 мл горілки викликає штучне підвищення настрою в результаті збудження нервової системи, втрату контролю над діями.
Людський організм переробляє етанол зі швидкістю приблизно 7 г за годину.
Якщо в кров потрапляє 0,15% алкоголю, наступає втрата контролю над м’язами, а при наявності 0,3% – втрата свідомості; при 4-5% – відбувається параліч дихання й смерть. Алкоголь призводить до порушення роботи всіх систем організму. Порушується вітамінний обмін, пригнічується функція головного мозку, зникає апетит й почуття голоду. Пошкоджується печінка, вона вже не може виконувати свою функцію – знешкоджувати токсичні продукти розпаду. Порушується гормональна діяльність різних органів, на основі порушення нервової системи розвиваються психози, відомі як «біла гарячка» й «галюцинації». При вживаннi алкоголю вiдбувається запалення слизової оболонки шлунка, що веде до виникнення гастритiв й виразки. На основi цього може виникнути запалення пiдшлункової залози. Печiнка зморщується, стає щiльною, клiтини вiдмирають й на їх місці розростається сполучна тканина. Розвивається цероз печiнки – людина худне, в черевнiй порожнинi набирається рiдина й хворi швидко помирають. Алкоголь впливає й на серцево-судинну систему. Перепади тиску й пульсу можуть призвести до iнфаркту, крововиливу в мозок. При глибокому сп’янiннi пригнiчується дихання, легенi переповнюються кров’ю, вiдбуваються крововиливи в тканину й з’являються мiсця для запалення, сприятливi для появи туберкульозу.
Кожна порція цих напоїв містить приблизно однакову кількість чистого спирту:
– пляшка пива – 330 мл 5%;
– чарка горілки – 40 мл 40%;
– бокал вина – 140 мл 12%;
– чарка лікеру – 70 мл 25%.
Рис. 57. Шкідливий вплив алкоголю на організм людини.
В алкоголикiв вiдбуваються частковi змiни в хромосомному наборi, статевi клiтини стають неповноцiнними, при заплiдненнi з них формується неповноцiнний зародок, що веде до народження хворих дiтей. Дiти можуть народжуватися з такими вадами як: розщiплена верхня губа (заяча губа), незарощене верхнє пiднебiння (вовча паща), вадами серця, недорозвиненими кiнцiвками або змiнами в iнших органах. Дiти, народженi без видимих вад, можуть вiдставати у фiзичному розвитку, часто хворiти. В тяжких випадках народжуються дiти розумово вiдсталi.
В наші дні в свiтi нараховується близько 100 млн розумово вiдсталих людей, причиною чого є алкоголiзм.
Підсумок:
- Спиртні напої можуть приносити задоволення. Але якщо людина не знає міри, алкоголь стає причиною пригнічення, різних захворювань й навіть смерті.
- Шкідливим вважається таке вживання алкоголю, яке тягне за собою якісь негативні наслідки. Алкоголь послаблює в людини самоконтроль й стриманість. Деколи під впливом спиртного людина не здатна правильно розцінити чиїсь дії чи слова, тому у відповідь може повестися агресивно.
- Пияцтво – трагедія для суспільства.
?
- Чому небезпечно вживати метанол?
- До яких речовин слід віднести етиловий спирт?
- Чому небезпечно зловживати алкоголем?
- Який висновок для себе ви зробили?
Для допитливих
♦ «Викрадач розуму» – так називають алкоголь з давнiх–давен. Про п’янкi властивостi спиртних напоїв люди дiзналися не менш, як за 8000 рокiв до н.е., коли почали виготовляти алкогольнi напої з меду, плодових сокiв, дикого винограду. Так, відомий мандрiвник М. Мiклухо-Маклай спостерiгав за папуасами Нової Гвинеї, якi не вмiли ще добувати вогонь, але вже знали прийоми приготування хмiльних напоїв. Чистий спирт почали добувати у VI-VII столiттях араби й назвали «аl kohol», що означав «одурманюючий». Першу пляшку горiлки виготовив араб Рагез у 860 році. За часiв середньовiччя у Захiднiй Європi також навчилися добувати мiцнi спиртнi напої переганяючи вино та iншi цукристi рiдини, якi мають властивiсть бродiння. За легендою уперше цю операцiю здiйснив iталiйський чернець-алхiмiк Валентiус. Випробувавши напiй й сп’янівши, алхiмік заявив, що вiн вiдкрив чудодiйний елiксир, який старого робить молодим, стомленого – бадьорим, а зажуреного – веселим. Вiдтодi алкогольнi напої швидко поширились у рiзних країнах свiту.
♦ За Івана IV й Бориса Годунова запроваджуються так звані «царевi кабаки». Проте вже тодi були спроби обмежити вживання спиртних напоїв. Так, у 1652 роцi вийшов указ «продавати горiлку по однiй чарцi на людину». Заборонялося продавати вино питцям та усiм пiд час церковних постів. Однак до указу була поправка: «щоб великого государя скарбницi вчинити прибуток, питцiв з кухлевого двору не відганяти».
♦ Уже в давнину люди розумiли шкiдливiсть алкоголю для органiзму. У стародавнiй Грецiї дозволяли пити вино розбавлене водою. У Спартi забороняли пити вино знатi держави, але заохочували споювання рабiв. В Афiнах правитель Солон запровадив закон, за яким службових осiб, якi напилися, перший раз наказували великим штрафом, а при повтореннi – смертю. У Стародавнiй Iндії служителiв культу, звинувачених у пияцтвi примушували пити кипляче вино доти, доки не наставала смерть. А жiнкам вищої касти, коли викривали їх пияцтво, випалювали на лобi тавро у виглядi посудини й виганяли з дому.
За Петра I в Росiї п’яницям вiшали на шию важку чавунну медаль «За пияцтво» й саджали до в’язницi. Пiзнiше було запроваджено так званий «сухий закон», а скасовано його було пізніше через масове нелегальне поширення алкоголю.
♦У важкi хвилини життя згадайте слова Джека Лондона: «Хмiльне завжди простягає нам руки, коли нас спiткала невдача, коли ми втомленi й вказує надзвичайно легкий вихiд з такого становища. Але обiцянки цi фальшивi: обманливе душевне пiднесення, фiзична сила, яку вона обiцяє, примарні. Пiд впливом хмiльного ми втрачаємо справжнi уявлення про цiннiсть речей».