Хімічні реакції – процес перетворення одних речовин в інші, постійно відбуваються в природі. Реакції проходять між гірськими породами, повітрям й водою, в організмах рослин, тварин й людини, на різних небесних тілах у космосі. Хімічні реакції мають велике значення як для природи, так й для людства. Їх використовують для добування металів, пластмас, мінеральних добрив, медикаментів та багатьох інших речовин. Реакції є джерелом добування енергії різних видів. Звідки ж береться енергія? Енергія накопичується в рослинах в процесі фотосинтеза. Значення цього процесу для існування життя на Землі важко переоцінити. Саме зелена рослинка є тією єдиною в світі лабораторією, яка засвоює сонячну енергію й зберігає її у вигляді хімічних зв’язків синтезованих нею вуглеводнів. Зелена рослина утворює поживні речовини для тваринного й рослинного світу, які не мають зеленого забарвлення. Вона у буквальному розумінні слова годує, одягає й зігріває нас. Горять дрова, нафта чи газ – все це результат її життєдіяльності. Поглинутий сотні мільйонів років тому зеленою рослинкою сонячний промінь, зберігся до наших днів у вигляді кам’яного вугілля. У хлоропластах зелених рослин відбувається фотосинтез – процес утворення органічних речовин (цукрів) із неорганічних (води й вуглекислого газу). Цей процес відбувається лише під дією світла. (Процес фотосинтезу відбувається й при штучному світлі, що дозволяє вирощувати овочі протягом року). При фотосинтезі відбувається така реакція: 6СО2 + 6Н2О → С6Н12О6 + 6О2.
Щорічно завдяки фотосинтезу на Землі синтезується близько 150 млрд т вуглеводнів й виділяється понад 200 млрд т вільного кисню.
Вода, яку рослини вбирають коренями, й вуглекислий газ із повітря перетворюються в хлоропластах у глюкозу, а звільнений кисень виходить в атмосферу. Кисень необхідний для дихання. В листках глюкоза перетворюється в крохмаль, крохмаль може перетворюватися на цукор й частково відтікати від листка в інші органів рослини. Частина кисню під дією космічних променів перетворюється на озон, який утворює озоновий шар. Він поглинає короткохвильові космічні ультрафіолетові промені, які згубно діють на живі організми.
З процесом фотосинтезу тісно пов’язаний інший природний процес – дихання. Дихання – характерна ознака життя як рослинного, так й тваринного організму.Смерть організму характеризується повним припиненням дихання. Дихання являє собою комплекс тісно пов’язаних між собою окисно-відновних процесів, які відбуваються з участю ферментів. Дихання є джерелом енергії для всіх біохімічних процесів в організмі. В процесі дихання утворюються речовини, які необхідні для синтезу складових частин цитоплазми. Звільнена в процесі дихання хімічна енергія зазнає перетворень, зумовлює ряд фізіологічних процесів в організмі (ріст, рух, засвоєння поживних речовин). Частина її виділяється у вигляді тепла, частина накопичується в мітохондріях у складі АТФ. Хімічна реакція дихання протилежна фотосинтезу.
Її можна виразити таким рівнянням:
С6Н12О6 + 6О2 = 6СО2 + 6Н2О + 2830,8·103 Дж.
Широко поширене у природі молочнокисле бродіння. Воно спричиняється цілою групою бактерій. Цей процес використовують при квашенні капусти, огірків, помідорів, силосу, виготовленні кумису, кефіру, сметани. Утворена при цьому молочна кислота пригнічує дію гнилісних бактерій. Закваска для приготування чорного хліба, крім дріжджей, містить й бактерії молочнокислого бродіння.
Широко розповсюджене й маслянокисле бродіння, при якому утворюється масляна кислота. Наприклад, як наслідок, згіркнення тваринного масла при тривалому зберіганні.
Велике значення у природі відіграють нітрифікуючі бактерії. Окиснюючи послідовно амоніак до нітратів, тим самим роблять доступним Нітроген для засвоєння рослинами. Хемотрофні організми сприяють процесам колообігу речовин у природі.
Підсумок:
- Завдяки процесу фотосинтезу зелені рослини накопичують енергію у вигляді хімічних зв’язків синтезованих ними органічних сполук.
- Під час дихання відбуваються окисно-відновні реакції, в результаті яких накопичена зеленими рослинами енергія вивільняється. Частина цієї енергіі витрачається на процеси життєдіяльності, частина – на підтримання температури тіла (у випадку рослин – виділяється в атмосферу), а частина акумулюється у мітохондріях.
- Хімічні реакції мають велике значення як для природи, так й для людини.
?
- Яке значення хімічних процесів у природі?
- Які умови здійснення процесу фотосинтезу?
- Яка роль процесів дихання для живих організмів?
2 коментарі
Вячеслав - ученик 9 класса
Воопше супер, спасибо большое пригодилось – 9 балов получил!!!
Микола
9 клас Дуже допомогли! Дякую