Окисно-відновні процеси – одні з найважливіших процесів природи. Ці реакії належать до числа найбільш розповсюджених хімічних реакцій й мають величезне значення в теорії і практиці. До них належать:
- основні процеси життєдіяльності – дихання та обмін речовин у живих організмах, гниття й бродіння, фотосинтез у зелених частинах рослин. Наприклад, у процесі фотосинтезу із вуглекислого газу і води під дією світла утворюються органічні речовини й виділяється кисень: 6СО2 + 6Н2О → С6Н12О6 + О2.
- основні процеси в природі: колоообіг елементів у природі, процеси корозії, згоряння речовин, виверження вулкана з утворенням сірки, зв’язування атмосферного азоту киснем під час грозових розрядів, потемніння срібних речей;
- основні процеси чорної та кольорової металургії: добування металів, кислот, лугів, амоніаку, та багато інших цінних продуктів, електрохімічне виробництво.
- Перетворення хімічної енергії на електричну чи теплову енергію продуктів згоряння.
- Процеси, що відбуваються в гальванічних елементах і акумуляторах.
- На окисно-відновних реакціях засновані методи об’ємного аналізу в аналітичній хімії.
- Природоохоронні заходи, боротьба із шкідниками сільського господарства, знезараження овочесховищ та інше; очищення різних речовин, природних і стічних вод, газових викидів, тощо.
Підсумок:
- Окисно-відновні процеси найбільш розповсюдженні й мають важливе значення у природі, промисловості, в теорії і практиці.
?
Яку роль відіграють окисно-відновні процеси у природі й техніці?
Експериментуємо
Хімічний «вулкан»
У фарфоровій ступці ретельно розітріть 50 г оранжево-червоних кристалів дихромату амонію і висипте у формі гірки на велику металеву пластинку або аркуш азбестового паперу. На вершині «вулкана» паличкою зробіть лунку і влийте в неї 1-2 мл етилового спирту. Спирт підпаліть сірником, світло в кімнаті вимкніть. Від горіння спирту починає бурхливо розкладатися дихромату амонію. При цьому з «кратера» викидається сніп яскравих іскор і «вулканічний попіл» – брудно-зелений хром (ІІІ) оксид, об’єм якого в багато разів перевищує об’єм взятого дихромату амонію. Екзотермічний розклад дихромату амонію дуже нагадує виверження справжнього вулкану. Реакція відбувається за таким рівнянням: (NH4)2Cr2O7 = N2 + 4H2O + Cr2O3.
2 коментарі
Олександра
(NH4)2Cr2O7 + N2 + 4H2O + Cr2O3.
Надзвичайно цікаве хімічне рівняння)))) Автор, помилки не бачите ніде?))))
Ximiya
Дякуємо! Виправили.